Elektromechanický lis

Elektromechanický lis je zariadenie na tvárnenie materiálu, kde dochádza k preskupeniu objemu materiálu. Elektromechanický princíp poskytuje viacero výhod ako presné polohovanie, vysokú opakovateľnosť, vysoký stupeň pružnosti, presné zadanie sily, integrované snímače sily a polohy a monitorovanie lisovacieho procesu. Parametre elektromechanického lisu sú nasledovné:

•lisovacia jednotka má maximálnu zaťažujúcu silu 60 kN,

•pracovný zdvih lisovacieho piesta je 200 mm,

•maximálna lisovacia rýchlosť je 120 mm/s,

•výdrž v koncovom bode lisovania pri nastavenej sile v rozsahu do 5 sekúnd,

•presnosť nastavenia polohy piesta je 0,01 mm,

•rozlíšenie je 0,001 mm,

•štandardné rozhranie lisovacieho modulu je Profibus,

•teplotný rozsah lisovacieho modulu je 10-40°C,

•integrovaný snímač sily a polohy,

•monitor lisovacieho procesu s možnosťou zobrazenia priebehu lisovania (funkcia vs. sila) s možnosťou tvorby kriteriálnych okien, vybavený digitálnym rozhraním pre kominikáciu s počítačom,

•programovateľná jednotka pracovných parametrov určujúcich priebeh celého lisovacieho cyklu, jednoduché nastavenie parametrov prostredníctvom dotykovej zobrazovacej jednotky.

Umiestnenie:
Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
Nám. slobody 17, 812 31 Bratislava 1, Slovenská republika

Riešiteľ: prof. Ing. Marián Peciar, PhD.