Experimentálna laboratórna jednotka na regeneráciu transformátorových olejov

Ťažiskom výskumu bude zhotovenie experimentálneho laboratórneho zariadenia vo väčšom merítku umožňujúceho regeneráciu transformátorových olejov a vybudovanie kvalitnej analytickej bázy potrebnej pre analýzu spracovávaných olejov. Zariadenie umožní získať experimentálne podklady pre matematické a experimentálne modelovanie chemických a fyzikálnych procesov bežiacich pri regenerácii. Výskum bude orientovaný na odstraňovanie vody a organických nečistôt vznikajúcich degradáciou oleja za prevádzky v reálnych elektrických strojoch (transformátoroch aj iných). Detailne budú študované procesy prestupu hybnosti, tepla a látky a vplyv zväčšovania merítka zariadenia na ich priebeh. Ďalším cieľom modelovania bude optimalizácia prevádzkových parametrov s ohľadom na kvalitu regenerovaného produktu ako aj minimalizáciu spotreby energie.

Výstupom projektu bude nová BAT technológia na regeneráciu a/alebo sušenie opotrebovaných transformátorových olejov ako nebezpečných odpadov. Technológia umožní regeneráciu aj takých olejov, ktoré sa v súčasnosti spaľujú ako odpad. Získané poznatky bude možné využiť pri konštrukcii regeneračných jednotiek v priemyselnej praxi. Výsledky výskumu budú publikované v odborných časopisoch a prezentované na konferenciách s príslušným zameraním.

Umiestnenie:

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave

Radlinského 9, 812 37 Bratislava, Slovenská republika

Riešiteľ: doc. Ing. Pavel Timár, CSc.